Jak sprawdzić czy akumulator jest do wymiany?

Jak sprawdzić czy akumulator jest do wymiany?

Jak sprawdzić czy akumulator jest do wymiany?

sprawdzenie akumulatoraSłaby akumulator może przyczynić się do problemów z uruchomieniem pojazdu, szczególnie w sezonie zimowym. Dlatego jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków warto sprawdzić stan akumulatora w pojeździe, a w razie potrzeby przeprowadzić jego szybką wymianę. Należy przy tym pamiętać, iż w pojazdach nowej generacji wyposażonych w system auto stop akumulatory zużywają się szybciej i przykra niespodzianka może nas spotkać także w przypadku relatywnie młodego samochodu. Jak sprawdzić stan akumulatora?

Weryfikacja akumulatora: Czy muszę korzystać z usług serwisu?

Wielu kierowców zastanawia się, czy ocena stanu akumulatora wymaga wizyty w serwisie samochodowym lub warsztacie mechanicznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby akumulator sprawdzić u wykwalifikowanego mechanika, przy czym zabieg ten jest na tyle prosty, iż bez problemu poradzimy sobie z nim sami.

Aby sprawdzić stan akumulatora niezbędny jest miernik. Urządzenie proste i łatwe w obsłudze możemy nabyć w większości dobrych supermarketów na dziale z akcesoriami samochodowymi lub zamówić online.  Uzbrojeni w miernik możemy przystąpić do działania.

Napięcie akumulatora

Pierwszym parametrem, który sprawdzamy przy ocenie stopnia zużycia akumulatora to napięcie. Napięcie akumulatora powinno wynosić między 12.6-12.8V. Jeśli w trakcie pomiaru napięcie będzie niższe, akumulator należy naładować. Jeśli po naładowaniu akumulator ma napięcie niższe niż 12 V może to oznaczać jego wadę lub usterkę. W celu potwierdzenia diagnozy należy się udać do profesjonalnego sklepu z akumulatorami.

Test obciążeniowy

Test obciążeniowy należy bezwzględnie przeprowadzić na naładowanym akumulatorze, w przeciwnym razie wynik nie będzie miarodajny. W celu przeprowadzenia testu multimetr podłączamy w taki sposób, aby widzieć jego wskazania. Następnie próbujemy odpalić samochód. Jeśli napięcie nie spada poniżej 10 V a samochód zapala z pewnym wysiłkiem to sygnał, że akumulator nadaje się do wymiany. Jeśli napięcie nie spada poniżej 10 V a samochód zapala bez wysiłku weryfikacji należy poddać ładowanie i pobór prądu. Może się bowiem okazać, ze bateria jest w pełni sprawna, ale systematycznie niedoładowywana lub rozładowywana np. przez GPS lub inne urządzenie, z którego na co dzień korzystamy.