Opony całoroczne – dla kogo?

Opony całoroczne – dla kogo?

Opony całoroczne – dla kogo?

Koszty eksploatacji samochodu są na tyle wysokie, że wiele osób szuka okazji do oszczędności. Jednym z pomysłów jest korzystanie z opon całorocznych, które ostatnio cieszą się sporym zainteresowaniem kierowców. Czy słusznie? Na pewno jest to wygoda i oszczędność – nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Wyjaśniamy, jak rozpoznać takie opony, czym się charakteryzują, kiedy je zakładać, na ile wystarczą i wreszcie, czy są w stanie zastąpić opony sezonowe – letnie i zimowe.

Co sprawia, że opony są całoroczne?

Odpowiedni dobór materiałów konstrukcyjnych, jak również sama budowa opon ma wpływ na to, czy mogą być one użytkowane przez cały rok. Gdy producent deklaruje, że opony są całoroczne to oznacza, że:

  • są twarde, jak opony letnie, gdy temperatura wzrasta,
  • są elastyczne, jak opony zimowe, gdy jest zimno,
  • powstają z mieszanki (w różnych proporcjach) – żywic, olejów, kauczuku syntetycznego, krzemionki, uszlachetniaczy i wypełniaczy.

Jak rozpoznać opony całoroczne?

Różnica między oponami całorocznymi a sezonowymi jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Gdy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy, że bieżnik nie jest tak głęboki jak w oponach zimowych. Jednak jest na tyle wyprofilowany, że z powodzeniem odprowadzają one wodę czy błoto, nie tracąc na dobrej przyczepności także na zakurzonym i rozgrzanym asfalcie.

Twoje spostrzeżenia powinny potwierdzać symbole na oponach. Są to znaczki:

  • M+S, czyli mud and snow stosowane w oponach zimowych, co oznacza, że są one odpowiednie na różne warunki terenowe, w tym błoto i śnieg,
  • 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) – to oznaczenie otrzymują opony, które pozytywnie przeszły testy w zakresie mobilności i bezpieczeństwa w jeździe po śniegu,
  • All Weather/All Seasons/4Seasons – jak sama nazwa wskazuje, są to opony przeznaczone do jazdy o każdej porze roku, bez względu na pogodę.

Jeżeli szukasz opon całorocznych, wybór modeli oznaczonych tak, jak powyżej, gwarantuje bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach i optymalną przyczepność do podłoża.

Kiedy kupować opony całoroczne?

Zakup opon całorocznych nie zawsze jest pomysłem godnym rozważenia. Np. jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie zdarzają się surowe zimy, powinieneś mieć osobny komplet opon zimowych. Modele wielosezonowe nie poradzą sobie bowiem z jazdą po stromych ośnieżonych drogach – istnieje ryzyko, że wpadną w poślizg, a na pewno zużyją się szybciej niż normalnie.

Ile wytrzymują opony całoroczne?

W kwestii wytrzymałości opon całorocznych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj i jakość produktu, który różni się w zależności od zastosowanych w produkcji materiałów. Wreszcie kwestia tego, jak intensywnie eksploatujesz swój pojazd, gdzie się poruszasz i jaki jest Twój styl jazdy. Na pewno jednak warto obserwować zużycie bieżnika. Przyjmuje się, że opony całoroczne trzeba wymieniać co 4-6 lat. Okres ten wydłuża się, gdy pamiętasz o okresowym wyważaniu kół i zmienianiu kół między osiami (tylnie na przód i odwrotnie).

Opony całoroczne czy sezonowe?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wielu kierowców preferuje opony letnie i zimowe, uważając je za bezpieczniejsze. Inni, głównie kierowcy, którzy jeżdżą niewiele, mieszkają w klimacie umiarkowanym i poruszają się po miejskich drogach wybierają opony całoroczne, jako opcję tańszą i wygodniejszą. Również podróżujący autostradami deklarują, że opony wielosezonowe w zupełności im wystarczają. Reasumując – jest to opcja dobra w miejscach, gdzie klimat jest umiarkowany, a zimy łagodne.