Kiedy zmieniać opony na letnie?

Kiedy zmieniać opony na letnie?

Kiedy zmieniać opony na letnie?

Kiedy zmieniać opony na letnie?Stosunek kierowców do wymiany opon można opisać jako lepiej wcześniej niż później lub jeszcze zdążę. O ile z wymianą opon na zimowe nie warto nadmiernie zwlekać, bo może nas zaskoczyć gołoledź na drodze, o tyle z zamianą opon na letnie można się aż tak nie spieszyć. Zwłaszcza teraz, kiedy aura bywa naprawdę kapryśna, a śnieg w kwietniu czy nawet na początku maja już nikogo nie dziwi. Kiedy w takim razie można bezpiecznie zmienić opony na letnie?

Zmiana opon na letnie

Opony na letnie wymieniamy przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Jeśli nie chcemy zamawiać nowych opon co sezon, warto ograniczyć czas użytkowania opon zimowych w warunkach letnich ponieważ zużywają się one nieproporcjonalnie szybciej niż opony letnie. Dodatkowo wymiana opon na letnie poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego jeśli nie użytkujemy opon wielosezonowych o ich wymianie należy pamiętać. Kiedy dokładnie?

Powszechnie przyjęło się, że opony letnie należy zakładać, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Co to oznacza? W praktyce  nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnego terminu wymiany opon – czasami może to być koniec marca (choć w tym przypadku większość kierowców jest zdania, że warto jeszcze zaczekać), innym razem połowa kwietnia. Ze względu na zmienność pogody na przedwiośniu nie zalecamy zmiany opon na letnie już po kilku dniach ze średnią temperaturą dobową powyżej 7°C. Jesteśmy w tym przypadku zdania, iż warto zaczekać aż pogoda się ustabilizuje.

Dwa samochody w domu i wymiana opon

W sytuacji, w której użytkujemy naprzemiennie dwa samochody wymianę opon na letnie możemy rozłożyć w czasie – w jednym samochodzie opony wymienić wcześniej, w drugim później. Wcześniejszą zamianę opon zalecamy w tym przypadku w pojeździe, który jest użytkowany rzadziej. W samochodzie, z którego korzystamy na co dzień zamiana opon powinna być w pełni zależna od warunków drogowych, które dyktuje nam aura. Działanie zgodnie z tą prostą zasadą zapewni nam i naszym pasażerom komfort i bezpieczeństwo jazdy.