Klocki hamulcowe bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze. Zniszczone lub zużyte utrudniają proces hamowania i mogą prowadzić nawet do wypadnięcia z drogi. Czy można rozpoznać moment, kiedy należy je wymienić? I jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe się spaliły?
Klocki hamulcowe to jeden z elementów naszego auta, który należy wymieniać regularnie – przeważnie co 30 000 – 50 000 kilometrów. Oczywiście czas ten zależny jest od naszego sposobu jazdy, a także od terenu, w którym jeździmy. Kierowcy miejscy, a także z terenów górzystych, hamulca używają częściej, a zatem regularne sprawdzenie stanów klocków hamulcowych warto robić nawet co 10 000 kilometrów.
Zużyte klocki hamulcowe – jakie są konsekwencje?
Klocki hamulcowe są integralną częścią układu hamulcowego i działają zawsze gdy naciskamy pedał hamulca. Ich zużycie powoduje nie tylko dłuższą i bardziej niebezpieczną drogę hamowania, ale również może wpłynąć na uszkodzenie całego układu hamulcowego – nie tylko tarcz.
Wymiana klocków hamulcowych w Warszawie może być przeprowadzana także podczas zmiany sezonowej kół. To właśnie doskonały moment by sprawdzić, w jakim stanie są nasze klocki – mamy wtedy do nich lepszy dostęp.
Podczas zmiany opon z letnich na zimowe lub odwrotnie, możesz poprosić wulkanizatora o to, aby sprawdził stan zarówno klocków, jak i tarcz – w ten sposób będziesz mieć pewność, że dalsza jazda będzie w pełni bezpieczna.
Spalone klocki hamulcowe – objawy?
Spalone klocki hamulcowe to nic nadzwyczajnego – dochodzi do tego głównie w trakcie długiej i szybkiej jazdy. Jest to normalne zjawisko fizyczne, w którym dochodzi do przegrzania się materiałów, z jakich wykonane są klocki oraz tarcze. Bardzo często do takiej sytuacji dochodzi podczas nagłego hamowania podczas szybkiej jazdy, jak i podczas gwałtownego ruszania z wciąż zaciśniętym hamulcem.
Objawy przypalonych klocków hamulcowych są słyszalne i wyczuwalne i zalicza się do nich:
- piszczenie podczas hamowania;
- zapach spalenizny;
- nierówne chodzenie pedału hamulca.
Wszystkie te powyższe objawy świadczą o tym, że z naszymi klockami jest coś nie tak – są spalone lub zużyte, a zatem konieczna jest ich wymiana. W nowych autach montowane są również specjalne czujniki, które podobnie jak ikonka oleju wyświetlają informację o zużytych klockach hamulcowych.
Jakie klocki hamulcowe są trwałe?
Nie ma klocków hamulcowych, które starczą nam na całe życie. Bez względu na to, czy wybierzemy klocki ceramiczne, metalowe czy organiczne, każde ulegają stopniowemu zużyciu. Warto tu również pamiętać, że jakość samych klocków ma ogromne znaczenie, dlatego nie warto wybierać najtańszych zamienników, szczególnie że klocki odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.
Samodzielna wymiana klocków hamulcowych może prowadzić do uszkodzenia układu hamulcowego. Jeśli zauważysz, że masz przegrzane klocki hamulcowe, koniecznie umów się na sprawdzenie i wymianę klocków hamulcowych.