Jakie mogą być powody piszczących klocków hamulcowych?

Jakie mogą być powody piszczących klocków hamulcowych?

Jakie mogą być powody piszczących klocków hamulcowych?

Jakie-mogą-być-powody-piszczących-klocków-hamulcowych

Irytujący pisk podczas hamowania niejednego kierowcę może przyprawić o dreszcze. Czy to oznaka, że należy wymienić klocki hamulcowe? Doszło do awarii czy jest to może przypadek? Powodów dlaczego klocki hamulcowe piszczą jest kilka i nie każdy oznacza natychmiastową wizytę na warsztacie samochodowym.

Piski, jakie wydają klocki hamulcowe choć bywają irytujące, często są naturalnym elementem jazdy. Kiedy warto udać się na warsztat by sprawdzić ich stan, a kiedy można przeczekać i dalej cieszyć się płynną i cichą jazdą?

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Piski klocków hamulcowych pojawiają się najczęściej w trakcie łagodnego hamowania – to klasyczny efekt wibracji, w którą wpada klocek hamulcowy w kontakcie z tarczą. Większość producentów klocków hamulcowych z wyższej półki stosuje specjalne nakładki na płytki nośne, które ten irytujący dźwięk niwelują. Piski klocków hamulcowych tuż po ich wymianie mogą zatem pojawiać się podczas pierwszych kilkudziesięciu kilometrów, ale jeśli i po tym czasie nie ustąpią, konieczna jest wizyta na warsztacie.

Pisk klocków hamulcowych może być również powodem nie tylko ich zużycia, ale przede wszystkim przegrzania. W takim wypadku klocki się demontuje i przeciera, ale jeśli problem dotyczy tarczy – zaleca się jej wymianę na nową, ponieważ w przypadku odkształcenia nie spełnia ona już swojej funkcji.

Piszczenie klocków a montaż

Choć nowe klocki hamulcowe mają tendencję do piszczenia, ten irytujący dźwięk może być również oznaką nieprawidłowego montażu. Niedopasowanie klocka do zacisku sprawia, że będzie on wchodził w wibracje, a te zaś odpowiadają za ten specyficzny dźwięk.

W takim wypadku ponownie musimy pojechać do warsztatu i wymienić klocki na nowe. Warto jednak pamiętać, że ze względu na nieprawidłowy montaż, wymiana klocków hamulcowych zostanie wykonana w ramach gwarancji.

Klocki hamulcowe a deszcz

Piszczenie klocków hamulcowych w deszczową pogodę nie powinno budzić niepokoju. Woda oraz zanieczyszczenia, które dostają się pomiędzy klocek a tarczę wywołują niepożądane piszczenie, które z czasem zanika.

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą? Podsumowując można wyróżnić kilka najważniejszych punktów, z czego dwa nie powinny budzić niepokoju:

  • deszcz lub kałuża – piszczenie klocków z czasem zanika;
  • nowe klocki – piszczenie zanika po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów;
  • przegrzane klocki hamulcowe lub tarcza – konieczna wizyta w warsztacie;
  • zły montaż – konieczna wymiana gwarancyjna.

Aby jazda była w pełni bezpieczna warto zatem dokładnie wsłuchiwać się w dźwięki swojego samochodu – dzięki temu będziemy wiedzieć, czy pisk z klocków hamulcowych jest jedynie przejściowy czy sygnalizuje konieczną wymianę.