Jak prawidłowo przechowywać opony? W jakiej pozycji?

Jak prawidłowo przechowywać opony? W jakiej pozycji?

Jak prawidłowo przechowywać opony W jakiej pozycji

Wymiana opon to regularnie powtarzana usługa, pozwalająca na dopasowanie ogumienia samochodowego do aktualnej aury pogodowej i pory roku. W czasie wymiany opon letnich na zimowe korzystamy z przechowalni, w której opony będą bezpiecznie składowane, oczekując na nadejście swojej tury. W tym artykule skupiamy się na kwestii związanej przechowywaniem opon w czasie, gdy nie są używane. Podpowiadamy jak powinny być składowane, jak należy zorganizować przestrzeń do ich przechowywania oraz w jakiej pozycji należy ułożyć opony, aby przeciwdziałać ich deformacji i innym uszkodzeniom. 

W jakiej pozycji przechowywać opony?

W okresie zimowym opony powinny być przechowywane w odpowiednio zaplanowanym i przygotowanym miejscu. Niezależnie, czy wymiana opon jest realizowana w warsztacie samochodowym, czy w przydomowym garażu, ogumienie powinno być składowane w sposób dopasowany do jego potrzeb oraz przeciwdziałający odszktałceniom i niszczeniu. 

W przypadku opon na felgach, zalecana jest pozycja pozioma, czyli układanie na sobie poszczególnych egzemplarzy opon w stosy. Często korzysta się ze specjalnych przekładek, odgradzających od siebie opony. Niektórzy decydują się również na przechowywanie opon w formie wiszącej, za pomocą specjalnych haków. 

Niezależnie od wybranej pozycji warto pamiętać, jak ważna jest regularna rotacja i zmiana kolejności ułożenia opon. Pozwoli to zniwelować nadmierne naciski i powstające pod ich wpływem potencjalne deformacje. 

W przypadku opon pozbawionych felg, zaleca się ich przechowywanie w okresie zimowym w pozycji stojącej. Nie należy układać opon w stosy, ani opierać ich o siebie. Zalecana jest natomiast regularna rotacja wszystkich ułożonych w ten sposób opon, powtarzana co kilka dni lub tygodni.

Gdzie i jak prawidłowo przechowywać opony?

Przestrzeń wyznaczona do przechowywania opon powinna odpowiadać na ich zapotrzebowanie oraz zostać pozbawiona wszystkich elementów stanowiących potencjalne zagrożenie. 

Przede wszystkim warto wybrać pomieszczenie o obniżonym poziomie wilgoci oraz niezbyt nasłonecznione. Nadmierne światło słoneczne, padające bezpośrednio na opony, stanowi poważne zagrożenie dla struktury ogumienia. Jeśli nie ma możliwości odseparowania pomieszczenia od światła naturalnego, warto zastosować pokrowce na opony. 

Ponadto przestrzeń dookoła opon powinna zostać pozbawiona przedmiotów ostrych mogących uszkodzić ogumienie, a także olejów, smarów, rozpuszczalników i innych substancji chemicznych. 

Prawidłowe przechowywanie opon – optymalne warunki

W pomieszczeniu, w którym składowane są opony, powinna panować temperatura w przedziale 10-25 stopni C., gwarantująca neutralny wpływ na stan ogumienia. Wyższe i niższe temperatury mogę wywierać negatywny wpływ i prowadzić do degeneracji materiału. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, w celu przeciwdziałania gromadzeniu się wilgoci oraz zabrudzeń zawieszonych w powietrzu. Ponadto pomieszczenie powinno być czyste i regularnie sprzątane, a same opony odpowiednio odizolowane od podłoża.