Czy zbieżność ma wpływ na drgania kierownicy?

Czy zbieżność ma wpływ na drgania kierownicy?

Czy zbieżność ma wpływ na drgania kierownicy?

 

Każdy kierowca powinien obserwować nietypowe zachowania i symptomy generowane w trakcie jazdy samochodem. Do szczególnie niepokojących należą wyraźne drgania kierownicy, intensyfikujące się przy osiąganiu wyższych prędkości.

zbieznosc kol

Rozmaite przyczyny mogą odpowiadać za rozchodzące się po kierownicy wibracje, w tym także nieprawidłowo ustawiona zbieżność kół. W tym artykule przyglądamy się tej sytuacji i podpowiadamy – jak rozpoznać wibracje generowane przez nieprawidłowe ustawienie kół od drgań wywołanych innymi przyczynami, a także jak przeciwdziałać występowaniu takiej sytuacji. 

Zbieżność kół – symptomy nieprawidłowego ustawienia i generowane wibracje

Zbieżność kół to inaczej kąt ustawienia ich względem siebie w płaszczyźnie poziomej. Jest to jeden z kluczowych parametrów w obrębie geometrii zawieszenia, a wszelkie nieprawidłowości i odchylenia od normy mogą skutkować zaburzoną eksploatacją ogumienia. Mogą powodować zwiększony opór toczenia, a tym samym ograniczać stabilność toru samochodu w czasie jazdy. 

Choć nieprawidłowa zbieżność kół nie jest bezpośrednią przyczyną odczuwania wibracji, to jednak odgrywa ważną rolę jako czynnik pośredni. Nieprawidłowo ustawione koła będą powodować nierównomierny kontakt opony z powierzchnią, co może spowodować ich nieregularne toczenie się, czyli tak zwane ząbkowanie. To z kolei powoduje rozchodzenie się drgań po pojeździe aż na układ kierowniczy. By tego uniknąć, warto sięgnąć po profesjonalne ustawianie zbieżności w Warszawie.

Przyczyna drgania kierownicy w samochodzie

Nie tylko nieprawidłowo wyważone koła mogą odpowiadać za odczuwalne w trakcie jazdy wibracje. Często przyczyną ich wystąpienia są uszkodzenia mechaniczne w obrębie sworzni lub łożysk, deformacja struktury opon lub felg. W takim wypadku nieodłączna może okazać się profesjonalna wulkanizacja.

Kierowcy decydujący się na fachowy serwis układu jezdnego powinni również uwzględnić kontrolę geometrii zawieszenia, w tym zbieżności kół. Jest to jeden z kluczowych parametrów wpływający na poczucie komfortu w trakcie jazdy oraz jej bezpieczny przebieg.

Nieprawidłowa zbieżność kół a typ generowanych wibracji 

Jeśli zastanawiasz się, czy wibracje odczuwane w swoim pojeździe są spowodowane nieprawidłową zbieżnością kół, wówczas warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość i intensywność. Najczęściej są to wibracje nisko-częstotliwościowe, współwystępujące z delikatnymi szarpnięciami lub ściąganiem auta na jedną ze stron. Wibracje mogą intensyfikować się przy różnej prędkości, jednak najczęściej podczas jazdy na wprost, w sytuacji przyspieszania lub nagłego hamowania.