Przechowywanie opon to zadanie, do którego kierowcy przygotowują się szczególnie intensywnie w okresie zimowym. Wymieniamy wówczas opony zimowe na letnie, poszukując przy okazji bezpiecznego miejsca do ich składowania. Niektórzy decydują się na wybór oferty kontrahentów, gotowych udostępnić magazyn ogumienia w swoim warsztacie samochodowym. Inni są natomiast skłonni samodzielnie zorganizować dedykowaną do przechowywania opon przestrzeń, aranżując zarówno jej wyposażenie, jak i panujące warunki. W tym tekście skupiamy się na przechowywaniu opon na dworze oraz podpowiadamy – czy jest to dopuszczalne, jakie jest polecane miejsce do przechowywania opon oraz dlaczego nie należy składować ich w byle jak przygotowanym miejscu.
Przechowywanie opon na dworze – warunki środowiskowe i pogodowe
Choć przechowywanie opon na dworze może wydawać się rozwiązaniem dobrym, to jednak zazwyczaj nie jest polecane. Przede wszystkim, opony przechowywane na zewnątrz są podatne na rozmaite oddziaływania, w tym na czynniki pogodowe i środowiskowe. Do najgroźniejszych należą:
– promieniowanie słoneczne UV, które prowadzi do powolnej degeneracji materiału ogumienia, utraty elastyczności, pękania powierzchni,
– wilgoć, deszcz, śnieg, które sprzyjają zarówno degeneracji ogumienia, jak i korozji elementów stalowych; ponadto długo utrzymująca się wilgoć sprzyja rozwijaniu się pleśni, wzmagających szkodliwość tych oddziaływań,
– niskie i wysokie temperatury, które prowadzą do osłabienia struktury ogumienia, a tym samym do deformacji i odkształceń; zaleca się, aby temperatura przechowywania opon nie spadała poniżej 10 stopni i nie przekraczała 25 stopni C.
Ponadto opony przechowywane na zewnątrz są narażone na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, wywoływane przez niesione przez wiatr przedmioty, zwierzęta, kradzieże i inną aktywność człowieka. Aby uniknąć tych sytuacji, należy przechowywać opony w miejscu zadaszonym i zamkniętym.
Czy opony można przechowywać na dworze?
Odpowiadając wprost na pytanie: wymiana opon nie powinna skłaniać właścicieli do ich przechowywania na dworze. Lepszym rozwiązaniem będzie zagospodarowanie wolnej komórki piwnicznej, pomieszczenia gospodarczego lub po prostu skorzystanie z oferty przechowalni opon. Jeśli natomiast nie masz możliwości przechowania opon w pomieszczeniu zamkniętym, a ich „zimowanie” na dworze to jedyne dopuszczalne rozwiązanie, wówczas polecamy skorzystać z kilku rozwiązań.
Przede wszystkim warto umieścić opony samochodowe w dedykowanych do tego workach chroniących przed dostępem wilgoci oraz promieni słonecznych. Do przechowywania warto wybrać miejsce zacienione, nienarażone na nadmierny wpływ słońca, a najlepiej po prostu zadaszone.
Ponadto nie należy składować opon bezpośrednio na ziemi, z której mogłyby absorbować wilgoć. Zamiast tego, polecamy zaimprowizować podest, który będzie odgradzał opony od bezpośredniego kontaktu z podłożem. Może być to dowolnego typu konstrukcja, która będzie utrzymywać opony ponad poziomem gruntu.